Neuroplastyczność mózgu

O śmiechu

Neuroplastyczność mózgu w małej opowieści - innymi słowy: praktyka czyni Mistrza!:)

Nasze mózgi nieustannie zmieniają się i adaptują ale przede wszystkim chłoną wiedzę jak gąbka, tworząc ciągle nowe połączenia nerwowe. Oczywiście, mówi się, że mózgi noworodków i dzieci łatwiej, więcej i szybciej przyswajają wiedzę niż mózgi dorosłych - ale badania nad neuroplastycznością pokazują nam, że kwestia nauki czegoś nowego jak np. obcego języka w późnym wieku nie jest niemożliwa, mimo wcześniejszych mitów! Nasze mózgi przypominają trochę mięśnie, im częściej je ćwiczymy, tym łatwiejsze stają się pewne czynności. Im rzadziej używamy mięśni - tym słabsze się stają - i tak jest z naszym mózgiem.

Każdy bodziec, który odbieramy świadomie lub nieświadomie wyzwala reakcję elektryczną w ścieżkach neuronalnych mózgu - w ten sposób tworząc fundament nie tylko dla przyszłych myśli ale i czynności. Jeśli powtarzamy jakąś czynność regularnie - powstaje ścieżka pomiędzy neuronami.

Innymi słowy - za każdym razem, gdy wykonujemy jakąś czynność, nasz mózg w pewnym sensie zapamiętuje, że wykonywał tę czynność już w przeszłości i dzięki temu następnym razem z większą łatwością wykona to samo zadanie. Weźmy np. wiązanie sznurówek. Będąc małym napewno mieliście z tym pewne trudności, ale z każdym zawiązanym sznurowadłem czynność ta stawała się łatwiejsza a teraz już się nawet nie zastanawiamy nad tym, tylko robimy to automatycznie. Albo gra na pianinie czy skrzypcach - początki bywają trudne a potem już place same wędrują po klawiaturze. Ale to wymaga ćwiczeń!

Badania dotyczące neuroplastyczności dowodzą, że jeśli ćwiczymy nasz mózg, to czynności które wydawały nam się niegdyś trudne, stają się łatwiejsze, a to co było dla nas niemożliwe nagle staje się do zrealizowania. Innymi słowy, jeśli pewna część mózgu jest aktywowana regularnie, mózg z większą łatwością i szybkością ponownie wpada w ten wzorzec - czyli praktyka czyni Mistrza!

Neuroplastyczność przekazuje nam pewną bardzo ważną informację: nasze umysły nie są stałe. Co to oznacza dokładnie? To, w jaki sposób i do czego - kolokwialnie mówiąc używamy nasz mózg ma ogromne znaczenie dla tego kim się staniemy i jakie umiejętności wyćwiczymy

Ale neuroplastyczność mówi też o tym, że nie wolno spoczywać na laurach jeśli jesteśmy w czymś dobrzy. Nawet czynności i umiejętności, które dobrze nam idą powinno się ćwiczyć i rozwijać - innymi słowy sprawiać, by nasze neurony regularnie podążały konkretnymi ścieżkami. Bo wiecie jak to jest - nieużywane drogi zarastają mchem i innym zielskiem ;)

Jeśli uczymy się obcego języka i nagle przestajemy go używać, zapominamy. Scieżki neuronalne zanikają.

No więc podsumowując: Neuroplastyczność mózgu to jego zdolność do samorestrukturyzacji.

Ale nie tylko; neuroplastyczność to również zdolność do regeneracji i kompensacji - jeśli jakaś struktura mózgowa zawodzi, inna część mózgu może przejąć tę funkcję. To nasz potencjał adaptacyjny układu nerwowego! I ten potencjał pozwala mózgowi nieraz wyzdrowieć po urazach czy zaburzeniach lub zmniejszyć negatywne skutki zmienionych struktur mózgowych na wskutek np. wylewów, udarów, czy też chorób takich jak stwardnienie rozsiane, Parkinson, czy Alzheimer i wiele innych neurodegeneracyjnych chorób. Ale to nie jest wszystko takie proste i to już kolejny, fascynujący wątek, o którym Wam niedługo opowiemy!