O czytaniu

O czytaniu

Mówi się, że czytanie dla mózgu jest jak sport dla ciała. I to prawda! Im więcej czytamy, tym bardziej aktywny staje się nasz mózg, gdyż tworzą się nowe połączenia nerwowe.

Czytanie to tak naprawdę niesamowity proces.

W chwili, gdy czytacie te słowa, Wasz mózg rozszyfrowuje całą serię abstrakcyjnych symboli i przekłada je na złożone idee, myśli i pojęcia.

Czytający mózg jest jak orkiestra symfoniczna - różne części tego niesamowitego organu pracują wspólnie, niczym sekcje instrumentalne, by zwiększyć naszą umiejętność rozszyfrowania pisanego tekstu. Ciekawe jest to, że intelektualny rozwój ludzkości, abstrakcyjne myślenie oraz komunikacja nie rozpoczęły się przecież od pisania i czytania. Dopiero wraz z wynalezieniem pisma zaledwie kilka tysięcy lat temu (w historii ewolucji człowieka to jak mrugnięcie okiem) w naszym mózgu zaczęły zachodzić zmiany, które wpłynęły na dalszy rozwój intelektualny człowieka. Czytanie i pisanie - te wspaniałe wynalazki naszych przodków mogły zaistnieć tylko dzięki neuroplastyczności mózgu - czyli jego umiejętności do zmian poprzez tworzenie nowych połączeń wraz z każdym doświadczeniem. Czytanie wpływa na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji (zwiększa zasób słownictwa), odpoczynku (zmniejsza poziom stresu), inteligencji emocjonalnej (rozwija empatię), koncentracji i emocji. Co więcej - naukowcy twierdzą, że gdy myślimy/czytamy np. o jeżdżeniu na rowerze pobudzane są dokładnie te same obszary mózgu jak gdybyśmy tę czynność faktycznie wykonywali. (Oczywiście dla tych, którzy chcą usprawnić swoje mięśnie, zwiększyć kondycję itd... to jednak wysiłek fizyczny jest niezbędny). Jednak tutaj chodzi o wyobraźnie, która potrafi pobudzać nasz mózg do największej aktywności. I wiecie co? Z tego wszystkiego wynika, że czytanie o pięknych i pozytywnych rzeczach, miejscach, sytuacjach, wspaniałych smakach, cudownych doświadczeniach - to wszystko ma ogromny wpływ na nasz stan emocjonalny. Bo skoro tworzą się nowe połączenia nerwowe w trakcie czytania, to treść którą czytamy nie jest bez znaczenia. Dlatego otaczajmy się pięknem. Czytajmy piękne książki, albo poezje, która rozwija nasz "emocjonalny mózg". Piszmy do siebie i do innych samo pozytywy. Bo to wszystko bardzo korzystnie wpływa na nasze stany emocjonalne! A tak na marginesie - nauka szkolnych przedmiotów też nie musi być nudna ani trudna! Bo choć nasze książki są oficjalnie mówiąc przeznaczone dla dzieci przedszkolnych i szkolnych, to wiedzcie, że np. studenci medycyny nawet zaglądają do naszej encyklopedii "Tajemnice ludzkiego ciała" albo oglądają serię bajek "Było sobie życie". Bo w końcu nauka przez zabawę jest najwspanialszą formą przyswajania nowych informacji:) albo jak to pięknie ujęła jedna z najwspanialszych i najzabawniejszych poetek - Wisława Szymborska: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."

Życzymy Wam wspaniałego, nowego tygodnia w szkole i w pracy!